مقالات

آزمایشات کنترل کیفیت رنگ پودری: آزمایش سختی مداد

آزمایشات کنترل کیفیت رنگ پودری آزمایش سختی مداد

وقتی عمل آوری خوبی را اجرا کردید، آزمایش سختی مداد یک روش موثر برای آزمایش رنگ ها از لحاظ سختی آنها و مقاومت به خراشیدگی در آنهاست. روش آزمایش ASTM کد D3363 اجازه استفاده از مدادها را با یک سختی مشخص برای کشیدن روی سطح یک نمونه آزمایش با زاویه ثابت و فشار ثابت برای اجرای آزمایش مجاز می داند.

همانطور که ممکن است بخوبی آگاه باشید، مدادها با درجه سختی متفاوتی از مداد B با نرم ترین دسته بندی تا مداد H با سخت ترین دسته بندی به بازار می آیند. در هر دسته بندی سختی مداد، باز نامگذاری های عددی مانند 2H یا 6H وجود دارد که نشان دهنده درجه سختی در آن دسته بندی سختی است. ضمن اینکه شماره ها افزایش می یابند سختی هم افزایش می یابد بنابراین مداد 4H سختی بیشتری نسبت به مداد H دارد.

در مورد رنگ پودری با کیفیت خوب، معمولا به درجه سختی مداد H خواهید رسید. بنابراین اگر TDS یا مشتری شما سختی مداد 2H را الزامی کرده باشند، آنگاه این مداد باید حتما مورد استفاده قرار گیرد.

برای تکمیل آزمایش، صرفا باید مداد خود را تیز کنید، آنگاه روی یک تکه کاغذ سنباده نوک آنرا پهن کنید و آنرا در زاویه 45 درجه نسبت به سطح روکش شده قرار دهید.  مداد را به سمت پایین روی رنگ فشار دهید و بعد آنرا به جلو بکشید. اگر مداد توانست تا فلز بستر خراشیدگی انجام دهد و پیش رود، آنگاه آزمایش مردود شده است. اگر هیچ گونه خراشیدگی روی رنگ نباشد آنگاه آزمایش مورد قبول است. روش کار را در این ویدئوی کوتاه ببینید که در آن آقای Dave به اجرای آزمایش سختی مداد می پردازد و توضیح می دهد که باید به چه عواملی توجه کنید.

این آزمایش ساده و ارزان است و به راحتی می توان آنرا اجرا کرد تا کیفیت عملیات شما اثبات شود و چند نکته را هم باید درنظر داشت:

مجموعه خوبی از مدادها را برای خود تهیه کنید و بخاطر داشته باشید که مدادهای قدیمی، مدادهای بی کیفیت، یا مدادی بدون مارک تجاری مشخص احتمالا نتایج متفاوتی را در طول روز برایتان به بار می آورد. اگر قصد دارید آزمایش مداد را انجام دهید، به شما توصیه می کنیم که یک مداد با برند تجاری خوب Turquoise خریداری کنید و برای رعایت یکنواختی همیشه از همین برند تجاری استفاده کنید. می توانید در اغلب فروشگاه های لوازم هنری این نوع مداد را تهیه کنید و این مدادها در انواع درجه سختی در بازار موجودند. آزمایش یک قطعه رنگ شده اضافی را تا زمان مردودی درنظر بگیرید – ممکن است متوجه شوید که درجه بندی سختی که می توانید عرضه کنید بیش از مقداری الزامی است – که این نکته یک مزیت تجاری برای شما محسوب می شود.

همچنین بخاطر داشته باشید که هر فرد و مدادی می تواند نتایج متفاوتی به بار آورد که بدلیل ماهیت دستی این فرایند است. یکنواختی مدادهای مورد استفاده و فشارهایی که اعمال می کنید نتایج منصفانه را تضمین می کند. اجرای منظم این آزمایش به شما کمک می کند که مقیاس ها و نقاط قوت خود را بشناسید.

آزمایش سختی مداد – چه عواملی باعث مردودی آزمایش می شود؟

یک آزمایش مداد به احتمال قوی در نتیجه دو عامل مردود خواهد شد. یعنی عمل آوری کمتر از حد و عمل آوری بیش از حد. باز مجددا، مطمئن شوید که ورقه داده های فنی برای کسب راهنمایی در زمینه جزئیات عمل آوری صحیح را بازبینی کرده اید و درباره زمان و دمای کوره فکر کنید.

مقالاتی که به شما در مورد آزمایشات رنگ پودری کمک می کند:

آزمایشات کنترل کیفیت رنگ پودری: آزمایش مالش حلال

آزمایشات کنترل کیفیت رنگ پودری: آزمایش ضخامت ورقه

آزمایشات کنترل کیفیت QC برای رنگ پودری چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.