مقالات

آنودایز کردن در مقابل رنگ پودری

آنودایز کردن در مقابل روکش پودری

پرسش: من یک مهندس در یک پروژه بزرگ ساخت قایق بادبانی هستم و به صورت فوری، نیاز به اطلاعات و مشاوره در مورد انتخاب روکش مناسب برای صفحات عرشه آلومینیوم در موتورخانه دارم. تیر نگهداری بادبان، دارای یک روکش آنودایز شده کامل می باشد، اما به دلیل تجربه قبلی با آنودایزاسیون، من در نظر دارم که به جای آن، از رنگ پودری استفاده کنم. در گذشته، روغن، سوخت و صابون های تمیزکننده همیشه علامت هایی بر روی صفحات برجای گذاشته اند که پاک کردن آنها گاهی اوقات بسیار دشوار است. اگر آنودایز تراشیده شود، ترمیم آن نیز دشوار است. در گذشته، در کشتی سازی، صفحات عرشه هیچگاه دارای رنگ پودری نبودند و آنها، کاملاً تمایلی به انجام این کار ندارند، اما من فکر می کنم که رنگ پودری، یک محصول نهایی بهتر و با دوام تر از آنودایزینگ را فراهم می کند. آیا می توانی کمک کنی؟

پاسخ: محصول نهایی آنودایزینگ، غیر آلی است، در حالی که محصول نهایی رنگ پودری شده، آلی است. رنگ های پودری شامل بهترین مواد ارگانیک (رنگ) موجود در بازار هستند. با این حال، آنها نمی توانند همان اندازه استفاده از مواد غیر آلی، مانند آبکاری یا آندایزینگ، را تحمل کنند. روکش های غیر آلی در مقایسه با روکش های آلی از خاصیت سختی و مقاومت در برابر خراش بیشتری برخوردار هستند. مقاومت در برابر خوردگی نیز در محصول نهایی غیر آلی، بهتر می باشد.

این موضوع، این سوال را به وجود می آورد: “اگر محصول نهایی غیر آلی بسیار خوب است، چرا از آنها بیشتر استفاده نمی شود؟” پاسخ ساده انطباق با محیط زیست است. آخرین باری که ضربه گیرهای کروم را روی اتومبیل دیدید کی بوده؟ همه این موضوع را قبول دارند که، ضربه گیرهای کرومی حداقل برای مقاومت در برابر خراش و سختی از سپرهای رنگ شده بهتر هستند.

پاسخ ساده این است : آبکاری کروم یا نیکل دارای بسیاری از مواد زائد خطرناک می باشد که برای روند کار مشکل ایجاد می کند. من مطمئن هستم که صرفه جویی در وزن استفاده از سپر پلاستیکی رنگی، نسبت به سپر فلزات سنگین نیز تاثیر زیادی در این تصمیم دارد.

 توصیه من این است که صفحات عرشه خود آنودایز کنید، زیرا مشتری شما از جایگزین های رنگ پودری خود، بسیار ناراضی خواهد بود. به هر حال، اگر به دنبال یک محصول نهایی جایگزین آلی برای تکه های پنجره، قطعات سخت افزاری و … هستید، می توانید به رنگ پودری فکر کنید. محصولات روکش داده شده با پودر سالهاست که در صنعت قایقرانی با موفقیت در این کاربرد ها استفاده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *