مقالات

انواع مختلف پیش عمل آوری ها برای رنگ های پودری (بخش سوم)

انواع مختلف پیش عمل آوری ها برای رنگ های پودری (بخش سوم)

ساچمه زنی بعنوان پیش عمل آوری

اخبار خوب برای آنهایی که نمی خواهند با مواد شیمیایی سوزش آور خورنده کار کنند! ساچمه زنی راه دیگری برای تمیز کردن بستر است و برای فولاد یا قطعاتی که اندازه آنها امکان پیش عمل آوری شیمیایی را از بین می برد، عالی می باشد.

از نام ساچمه زنی به خوبی پیداست که چگونه کار می کند – بستر با انواع ساچمه های مختلف ساچمه زنی می شود. انواع مختلفی از ساچمه وجود دارد مانند پوسته های گردو، شن، خاکستر سودای فلزی (یا هر نامی که به آن می دهید).

نوع ساچمه زنی مورد استفاده شما بستگی به بستری دارد که آنرا آماده سازی کرده اید. برای مثال، ساچمه زنی سنگین تر و خشن تر می تواند به آلومینیوم لطمه بزند، حتی باعث تاب خوردگی آن بشود. در عوض، ساچمه زنی ملایمتر و آرامتر روی فولاد نورد سرد می تواند یک عملیات نسبتا کوتاه را به یک عملیات خیلی طولانی تری تبدیل کند. تهیه کننده ساچمه شما می تواند به شما توصیه هایی درباره بهترین نوع ساچمه طبق نیازهای شما ارائه دهد.

نکته کلیدی درمورد ساچمه زنی رسیدن به یک هدف در ارتباط با تمیزکاری سفید درخشان است. این امر در جایی مصداق دارد که سطح تا جایی ساییده شود که یک سطح با ظاهر درخشان سفید نمودار شود. بسیار خوب، سطح عملا سفیدرنگ نیست. ضرورتا یک سطح درخشان و روشن است، ولیکن تحت عنوان «تمیز سفید درخشان» شناخته شده است. وقتی این قطعه ساچمه زنی می شود، پروفایل (مقطع یا نیمرخ) ساچمه زنی بوجود می آید و همانی است که به پودر کمک می کند تا به قطعات بچسبد.

این راه برای از بین بردن پوسته های نورد، زنگ پدید آمده (زنگ می تواند در صورتیکه قطعه مورد نظر صرفا در انتظار روکش کاری در محل خود قرار دارد بوجود آید)، روغن، گرد و خاک و کثیفی، ذرات پاشیده جوشکاری و موارد دیگر یک روش عالی می باشد.

نکته مهم: ساچمه زنی همچنین ایجاد گرما می کند. مقدار زیادی گرما. این نکته را بخاطر داشته باشید بالاخص اگر مشغول کار با بخشهای نازک یا آلومینیومی هستید. از سوی دیگر، این کار یک راه خوب دیگر برای قطعات بزرگتر یا ضخیم تر است که زمان طولانی تری را صرف گرم شدن می کنند.

ساچمه زنی به اضافه پرایمر

یک راه پیش عمل آوری دیگر به جای ساچمه زنی ساده ترکیب یک ساچمه زنی با پرایمر غنی از روی یا اپوکسی است. با استفاده از این روش، شما بستر را با ساچمه زنی تمیزکاری می کنید و یک لایه مقاوم به خوردگی را از طریق پرایمر اعمال می کنید که روکش به آن می تواند بچسبد.

پرایمرها یک کار عالی را با افزودن یک لایه محافظ زیر روکش بالایی انجام می دهند. نه تنها سطح را برای اعمال روکش بالایی آماده می کنند، بلکه یک مانع محافظ را اضافه می کنند که به محافظت در برابر خوردگی کمک خواهد کرد.

نکته مهم: اطمینان حاصل کنید که بستر را کاملا تمیزکاری کرده اید، در غیراینصورت هر نوع روکشی که کار کرده اید بی فایده از آب درخواهد آمد.

توجه داشته باشید که پرایمر غنی از روی به راحتی روکش رویی اعمال نمی شود. این قسمت همیشه مانند پودرهای روکش بالایی سیال سازی نمی شود، ولی می توانید بر این مسئله با صبر و تجربه غلبه کنید. – ممکن است مجبور به تنظیمات وسایل تفنگی خود در حد کمی بشوید – و شاید به وقتش اندکی هم غر بزنید.

خلاصه مطالب

از مرحله تمیزکاری گرفته تا تهویه مطبوع و درزگیری، راههای زیادی برای پیش عمل آوری یک بستر آماده سازی شده برای روکش کاری وجود دارد. هر مرحله مزایا و معایب خاص خود را دارد. اینکه از چه محصولات و چه مراحلی استفاده کنید همگی بستگی به خواست و انتظار مشتریان شما دارد. کل مزیت پیش عمل آوری مربوط به آماده سازی بستر برای پذیرش مناسب یک روکش، نگهداری بستر در بهترین حالت خودش تا حد ممکن و پیشگیری از خوردگی – و پاک کردن کلیه گرد و خاک و فضله سوسک می باشد.

این مراحل و زمانها به این دلیل تعیین شده اند که اگر از آنها پیروی نکنید نتایج کار شما به سرعت خراب می شود. برای بسیاری کارگاه های صنعتی کوچکتر، مقدار حداقل پیش عمل آوری احتمالا بدلیل مسائل هزینه مرجح است. ولیکن ناگفته نماند که هرچه پیش عمل آوری بیشتری انجام دهید، نتایج بهتری را خواهید داشت و به این دلیل است که مشتریان مجددا به شما مراجعه خواهند کرد. اگر بتوانید یا اگر بهترین نتایج انسانی ممکن را بخواهید، آنگاه عملیات 5 مرحله ای ذکر شده در این جزوه راهنما شما را به بهترین نتایج خود می رساند.

با وجود این همه اطلاعات که در دسترس شماست، اکنون به خوبی برای تنظیم روشهای پیش عمل آوری خودتان آمادگی دارید و توصیه می کنیم که از تهیه کننده مواد شیمیایی خود برای کمک به تنظیم امورات پشتیبانی بگیرید.

نکته مهم پایانی:

در این باره فکر کنید که مرحله تمیزکاری واقعا مهم است. مهم نیست که بهترین سیستم پیش عمل آوری را در دنیا داشته باشید اگر سطح به طور مناسبی تمیز نشود کار درست انجام نمی شود. همچنین پارامترهای مخصوص محصولاتی را رعایت کنید که از آنها استفاده می کنید و عملیاتی مرحله بندی شده را براساس محصولی که از آن استفاده می کنید، بسازید.

در صورت داشتن هر گونه سوالی شما می توانید با شماره تلفن 47951 – 021 با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *