مقالات

خصوصیات ورقه های عمل آوری شده – مشکلات، علل و راه حل ها (بخش دوم)

خصوصیات ورقه های عمل آوری شده – مشکلات، علل و راه حل ها (بخش دوم)

چسبندگی ضعیف

تا حد زیادی، آنچه باعث مشکلات چسبندگی می شود همان عاملی است که بر مقاومت به ضربه هم اثر می گذارد -یعنی پیش عمل آوری و تمیزکاری ضعیف. ولیکن نکته ای که قبلا مورد اشاره قرار نگرفت این است که اگر یک بستر ضخامت یکنواختی نداشته باشد، کارگاه صنعتی مسئول آن نیست بلکه کوره باعث ایجاد این مشکل شده است. مسئله به این امر برمی گردد که ضخامت های متفاوت در بستر چقدر حرارت می بینند. یک ناحیه به ضخامت یک اینچ سریعتر از ناحیه ای با  ضخامت سه اینچ حرارت می بیند. این نکته را می توان برای انواع مختلف بستر بکار گرفت. اگر در این حیطه مشکلاتی دارید، با تهیه کننده بستر مشورت کنید. درغیراینصورت، به توصیه فوق برای مشکلات مربوط به چسبندگی رجوع نمایید.

عمل آوری کمتر از حد

مقاومت به خوردگی ضعیف

آیا حدس می زنید که عامل این مشکل چیست؟ درست است پیش عمل آوری ضعیف، تمیزکاری ضعیف یا عمل آوری کمتر از حد. ولیکن ساخت ورقه کم هم یک عامل محسوب می شود. این مشکل بالاخص، یک مشکل بزرگی محسوب می شود اگر رنگ قرار باشد در معرض عناصر قرار بگیرد و اگر بستر آماده سازی نشده باشد، عمل آوری نشده باشد، یا با یک ورقه با ضخامت کافی پوشانده نشده باشد، مشکلات خوردگی در پایان خط تولید ظاهر می شود.

رفع عیوب

بسترهای متفاوت نیاز به سیستم های پیش عمل آوری متفاوتی دارند. برای مثال فولاد نورد سرد متفاوت از آلومینیوم رفتار می کند و مستلزم تنظیمات و سیستم های مختلف است. استفاده از ساچمه زنی ممکن است راه حل یک مورد باشد، ولیکن ممکن است بطور غیرقابل برگشتی به دیگری صدمه بزند. بنابراین با مشتری جلسه ای برپا کنید و مشخص کنید که انتظارات آنها درباره مقاومت به خوردگی در چه حدی است و موکدا اعلام کنید که کارگاه صنعتی شما قادر به فراهم آوری چه کاری است. هر کارگاه صنعتی که این مرحله را انجام نداده باشد احتمالا خود را برای خرابی سفارش برنامه ریزی کرده است –  نه فقط درباره مقاومت به خوردگی.

مقاومت به ساییدگی ضعیف یا سختی مداد

بطور کلی، اگر یک ورقه تحت عمل آوری کمتر از حد قرار گیرد، قرار نیست عملکرد معمول خود را داشته باشد. خیلی بد است اگر چنین اتفاقی بیافتد، چرا که رنگ از نظر بصری وضعیت خوبی دارد، ولیکن صرفاً در آزمایش سختی مداد رد می شود – گاهی اوقات جوری بد رد می شود که در نهایت منجر به مردودی سفارش می شود. در بیشتر موارد، عمل آوری کمتر از حد باعث زمان ماندگاری و دمای کوره نامناسبی شده است.

رفع عیوب

یک ثبت مشخصات کوره را اجرا کنید تا مشخص شود که آیا کوره طبق انتظار کار می کند یا خیر – مانند اینکه کوره به دمای درست در زمان مشخصی می رسد یا خیر. اگر همه کارها درمورد کوره درست بوده است، آنگاه شاید لازم باشد نگاه دیگری به دمای لازم و زمان ماندگاری لازم برای بستر و رنگ بیاندازید.

خمیدگی با سنبه – منبع تصویر: عیوب رنگ: رنگ های پودری: خرابی ها و تحلیل ها

برای مطالعه ادامه این مطلب بخش مقالات سایت را دنبال کنید. همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 47951 – 021 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *