مقالات

رنگ الکترواستاتیک: تعریف ، فرآیند، اسپری و موارد دیگر

رنگ الکترواستاتیک: تعریف ، فرآیند، اسپری و موارد دیگر

در رنگ الکترواستاتیک از ذرات رنگ با بار مثبت و یک تفنگ مخصوص برای پوشش دادن سطح فلزات استفاده می شود. مانند بالونی که به دیواره چسبیده باشد، جذب سطح شده و پیرامون سطح را مانند یک سیستم محافظ می­پوشاند. نتایج آن یک پوشش رنگی یکنواخت به صورت اسپری و یکسری کارهای اضافه است.

این فرآیند که به طور گسترده در صنعت خودرو استفاده می شود می تواند برای خانه یا محل کار شما نیز مفید باشد. در حال حاضر در برنامه های تجاری و صنایعی مانند، نرده ها ، درها و پنجره های فلزی، ورق های کرکره استفاده می شود. حمل این اشیاء بزرگ به محل رنگ آمیزی دشوار است. اضافه پاشی کم­تر به معنای تنظیم و پاکسازی کمتر است.

مراحل رنگ الکترو استاتیک:

در روشهای الکترواستاتیک از تجهیزات ویژه ای مانند اسپری کننده­های HVLP (حجم زیاد، فشار کم) یا یک تفنگ متصل به هوا استفاده می شود. مانند سایر پروژه های رنگ آمیزی اجزای مورد استفاده شامل اسپری مواد پوشاننده و مواد رقیق کننده هستند.

یک حرفه ای یک روند استاندارد را دنبال می کند:

1. بازرسی سایت به کمک بیانات قبلی

2. زمان بندی کارها. اکثر افراد حرفه ای انعطاف پذیر هستند و بر اساس برنامه شما کار می کنند.

3. پوشاندن محل.

4. آماده کردن فلز.

5. رنگ آمیزی.

6. تمیز کردن مواد پوششی و نظافت همه وسایل.

اکثر رنگ­ها در عرض چند ساعت یا حداکثر طی 24 ساعت خشک می­شوند. متخصص شما زمانی را که می­توانید از سطوح کاملاً پوشیده شده خود استفاده کنید به شما اطلاع می دهد. این معمولاً به سطح بستگی دارد. ممکن است یک کابینت اسناد فوراً آماده شود در حالی که، پله ها و نرده های راه پله ممکن است به چند ساعت اضافه زمان نیاز داشته باشد تا کاملا آماده شوند.

اسپری رنگ آمیزی الکترواستاتیک چگونه کار می کند؟

این ماده با کمک یون­های دارای بار مثبت متصل به ذرات اتمی کار می کند. این ذرات به سمت محل مد نظر رفته و دارای بار منفی می­شوند. درست مانند یک بالون با الکتریسیته ساکن، این بار “ذرات رنگی” را به جسم می چسباند و به طور مساوی پراکنده می کند.

علاوه بر این، تقریباً شبیه طراحی با اسپری استاندارد و بدون اشتباه می­باشد. این کار در محل و با رنگ مرطوب انجام می­شود که به حدود 12 تا 24 ساعت زمان نیاز است اما فقط در عرض چند ساعت خشک می شوند. برای اینکه بدانید که دقیقا چه زمانی می توانید دوباره از وسایل خود استفاده کنید، باید از متخصص بپرسید.

چرا تفنگ اسپری الکترواستاتیک کارآمدتر است؟

با تفنگ پاششی ذرات باردار می­شوند، بنابراین آنها به سطح فلز جذب می­شوند. ذرات به جای عبور از جسم، دقیقاً مانند آهنربا به سمت جسم فلزی حرکت می کنند. در این روش کمتر از 5 درصد هدر رفت داریم در مقایسه در روش استاندارد میزان هدر رفت 20 تا 60 درصد است و یا بیشتر است.

رنگ الکترواستاتیک در مقابل طراحی با اسپری – کدام یک دوام بیشتری دارد؟

اگرچه رنگ الکترواستاتیک به طور معمول دوام بیشتری نسبت به روش های سنتی دارد، کیفیت و ضخامت پوشش میزان دوام را تعیین می کند. اما باید از متخصص خود بپرسید کدام محصول را استفاده می کند و چه ضمانتی را ارائه می دهد. در برخی از اشیا، ممکن است پوشش پودری و طراحی با اسپری را برای دوام بیشتر بخواهید.

برای کجا می توانید از رنگ الکترواستاتیک استفاده کنید؟

طیف گسترده ای از کاربردهای داخلی و خارجی دارد. معمولاً، برای اجزای خانگی متفاوت مانند راه پله های مارپیچی، نرده ها، میزها، صندلی­ها، کابینت­های وسایل و قاب­های در و پنجره استفاده می شود. می توانید آن را تقریباً روی هر سطح فلزی با آماده سازی مناسب استفاده کنید.

انواع الکترواستاتیک

چند طرح متناسب با استفاده از الکترواستاتیک وجود دارد، اگرچه نوع خاصی مورد نیاز نیست. تقریباً هر نوع پایه روغنی غیر فلزی که با مواد شیمیایی خاص رقیق شده، در بیشتر موارد کاربرد خوبی دارد.

انواع پایه آب، معمولاً بدون اقدامات احتیاطی و تنظیمات خاص در این فرآیند کار نمی کنند. اکثر انواع متعادل برای این پروژه ها به این ترتیب مشخص شده اند، اگرچه می توانید از آنها برای کاربردهای استاندارد نیز استفاده کنید.

رنگهای اسپری الکترواستاتیک

تقریباً هر رنگی که در یک نسخه استاندارد خریداری می­کنید می تواند در رنگ الکترواستاتیک بکار گرفته شود. اکثر جوانب مثبت آن می توانند با هر قطعه ای مطابقت داشته باشند.

طرح الکترواستاتیک چگونه با پوشش پودری مقایسه می شود؟

در حالی که برخی از اشکال پودر پوششی از نظر فنی، نوعی رنگ الکترواستاتیک است، اما بیشتر اوقات برای توصیف یک فرآیند مشابه ولی جداگانه استفاده می شود.

بیشتر پروسه­ های پوششی الکترواستاتیک هستند که از یک شارژ الکتریکی برای توزیع در سطح استفاده می­کنند. آنها برای اشیا فلزی با اشکال منحنی و عجیب پایان خوبی به می­سازند. این همان جایی است که شباهت ها به پایان می رسد.

رنگ پودری از پودر خشک استفاده می کند و نیاز به پخت در کوره با دمای 400 درجه یا بالاتر دارد. در طی فرآیند پخت، پودر کمی ذوب می شود تا در پایان یک حالت صاف، ضخیم و سخت ایجاد کند.

در رنگ الکترواستاتیک از روکش مرطوب در محل برای ایجاد صافی یکدست و یکنواخت جهت نازک تر و متناسب تر شدن رنگ استفاده می­شود.

رنگ الکترواستاتیک در مقابل پوشش پودری

پودررنگ
کاربرد خشککاربرد مرطوب
همیشه در یک فروشگاه انجام می شود – هزینه حمل و نقل باعث افزایش قیمت کلی می شوددر محل یا مغازه
ترکاندن ماسه/پوستهآماده سازی با دست
لایه ضخیم­ترلایه نازک تر
با دوام ترین حالتبا دوام تر از انواع استاندارد اما کم دوام­تر از پوشش پودری
پلی اورتان ، پلی استر ، اکریلیک ، اپوکسی یا پلی استر-اپوکسیرنگهای پایه روغنی و بدون عناصر فلزی
فقط برای اشیایی که توانایی تحمل دمای بیش از 385 درجه فارنهایت را دارندبدون نیاز به حرارت
سطوح موجود با بافت ویژهگزینه­های بدون بافت

جوانب مثبت و منفی فناوری رنگ الکترواستاتیک

جدا از کاربرد محدود آن، فقط یک حالت وجود دارد: قیمت تجهیزات. دستگاه رنگ الکترواستاتیک می تواند از 5000 تا 12000 دلار یا بیشتر تغییر کند. اما این هنگام استخدام یک فرد حرفه ای هزینه های شما را زیاد نمی کند. استفاده کم­تر از ضایعات، اغلب هدر رفت سرمایه اولیه را خنثی می کند.

موافقان و مخالفان طراحی الکترواستاتیک

مخالفانموافقان
گرانبا دوام
تنها مورد استفاده در فلزاتکاربرد در محل
 هدر رفت کم
 پایان متعادل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *