مقالات

روکش های پودری دارای جلوه های ویژه و نحوه اجرای آنها

روکش های پودری دارای جلوه های ویژه و نحوه اجرای آنها

قبل از شروع، باید احتمالا تعریف کنیم که یک رنگ دارای جلوه های ویژه دقیقا چیست. فهرستی طولانی از این طرح ها وجود دارد و هر طرحی که رنگ ثابتی نداشته باشد در این فهرست می گنجد. تعریف یک جلوه ویژه می تواند بر حسب سازندگان پودرها و کارگاه های صنعتی متفاوت باشد. برخی از شما ممکن است رنگ با براقی پایین و مات را از نوع جلوه های ویژه درنظر بگیرید و سایرین ممکن است موافق نباشند. اغلب شرکتها خواهند گفت که رنگهای متالیک جزو رده جلوه های ویژه محسوب می شوند – ولیکن ما یک راهنمای کامل مختص رنگهای متالیک داریم و در این راهنما به آنها کاری نداریم.

ما در این جزوه راهنما علل استفاده از رنگها با جلوه های ویژه، نوع مواد شیمیایی آنها، نحوه استفاده از آنها، نحوه اشتباه کاری آنها را همراه با نکات مهم درباره نحوه بهترین استفاده از این روکش های ویژه تحت پوشش قرار می دهیم. بالاخص، به طرح های چروکیدگی، نیمه شفاف، طرح خفته، انشعاب رودخانه، چندمولفه ای و بافت زمینه ظریف خواهیم پرداخت.

چرا از رنگها با جلوه های ویژه استفاده می کنیم؟

خیلی اوقات، به عملیاتی می پردازیم که مشتری از لحاظ زیبایی شناسی درخواست کرده است. شاید مشتری به یک روکش با ظاهری زنگ خورده، یا یک بافت زمینه خشن یا یک ویژگی اضافی نیاز داشته باشد تا قطعه مزبور از همتایان خود ممتازتر باشد. این کار معمولا مشتری را بر آن می دارد تا به یک زیبایی شناسی خاصی نیاز داشته باشد یا باعث می شود که طراحان ظاهر خاصی را هدفگیری کنند. ولیکن، نیاز به یک جلوه ویژه باز می تواند ناشی از نیازی به مخفی کاری سطح بستر دارای ظاهری نامطلوب باشد. دلیل اصلی عملی برای استفاده از اینگونه رنگها همین است.

چه عواملی روی چنین روکشی تاثیر بد خواهند داشت؟

معمولا هر نوع جلوه ویژه که استفاده می کنید از خود بستر تاثیر بدی دریافت نمی کند. ولیکن سیستم های پیش عمل آوری می توانند بر کیفیت اجرای روکش و عمل آوری آن تاثیرات بدی برجای بگذارند. بستر گالوانیزه بالاخص از نوع غوطه وری عمیق گرم می تواند دچار مشکلاتی از نوع خروج گاز شود – که در جزوه راهنمای بعدی درباره اش بحث خواهیم کرد که عنوانش این است: مسائل ظاهری: وقتی عملیات اشتباه شود. یک جلوه ویژه با طرح چروکیدگی می تواند بدلیل سطحی که بطور مناسب تمیزکاری نشده است از شکل بیافتد. جلوه های ویژه از نوع نیمه شفاف نیاز به یک بستر تمیز و یکنواخت با یک ظاهر یکنواخت دارند در غیراینصورت منجر به تنوع روکش نهایی می شود.  

سپس، خود فرایند اجرا مطرح می شود. همانند هر نوع روکشی، اگر کار بدرستی انجام نشود، احتمالا بطور مناسب عمل آوری نمی شود و در نتیجه اگر سفارش مردود نشود، شاهد یک روکش غیرجذاب خواهیم بود. برخی انواع پودر حتی تغییر رنگ یا رنگدانه بندی داده که به ضخامت ورقه بستگی دارد. اجازه دهید این مشکلات را بطور مفصل بررسی کنیم و با موضوع ذیل شروع می کنیم:

جلوه های ویژه با طرح چروکیدگی

چروکیدگی ها یک طرح بسیار رایج از معمولا با ماده شیمیایی پلی استر یا اورتان هستند و گاهی هم یک اپوکسی به کار می رود. وبلاگ ما را درباره انواع مختلف مواد شیمیایی پودری و مزیت های هر یک را برای درک کاملی از بهترین عملیات برای پودرهای اورتان بررسی کنید.

اکنون طرح چروکیدگی می تواند یک روکش مشکل باشد. بنابراین همیشه می گوییم که اگر با اورتان ها تازه کار هستید، احتمالا بهتر است روکش را روی صفحات نمونه قبل از مبادرت به رنگ کاری قطعه مزبور امتحان کنید. بنابراین بهتر است هرجا کارها با این طرح جلوه های ویژه اشتباه شد یک تجزیه و تحلیل انجام دهید. اول از همه، اجرای کار و بستر. اگر سطح شما از لحاظ تمیزی و بافت زمینه دارای یکنواختی نباشد، طرح چروکیدگی ظاهری متفاوت پیدا خواهد کرد. برخی قسمت ها ممکن است به نظر خوب بیاید و سایر نواحی چندان خوب نیستند – اگر اصلا خوب نباشند. دوم کوره است. اگر دما متغیر شود مثلا چند درجه در یک گوشه، آنگاه باید نتایج متفاوتی را در رنگ خود شاهد باشید. تنظیمات کوره خود را بازبینی کنید و چند صفحه را آزمایش کنید تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در بهترین حالت خود قرار دارد. چروکیدگی با اورتان می تواند باز به ورقه سنگین ساخته شده روی حاشیه ها حساس بوده باشد -بنابراین موقع اجرای آنها حواستان به این مسئله باشد. وقتی طرح چروکیدگی ها درست اجرا گردید، خیلی فوق العاده به نظر می رسد. اگر اشتباه کاری انجام شد، آنگاه با مجموعه ای از مردودی های سفارش سروکار خواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *