مقالات

مشکلات روکش پودری نهایی ، علل و راه حل های آن (بخش اول)

مشکلات روکش پودری نهایی ، علل و راه حل های آن

هیچ چیز ناراحت کننده تر از این نیست که پس از اتمام رنگ پودری، متوجه شوید که روی سطح آن Fish Eyes (چشم ماهی)، یا نقطه های کوچکی روی سرتاسر سطح محصولتان وجود دارد. صرف نظر از علت، نامناسبی رنگ پودری نهاییتان می تواند باعث کلافگی شود و همچنین می تواند هزینه هایی را با خود به همراه بیاورد. این راهنما معمول ترین مشکلات در رنگ پودری نهایی و علت های معلول آن را برای شما بیان می کند تا بتوانید با اقدامات مناسبی از تکرار مجدد این مشکلات جلوگیری کنید.

مشکل 1 در رنگ پودری نهایی: سوراخ های پین درون پودر پایانی

سوراخ های پین دقیقا همان شکلی هستند که توصیف شده اند. گودی و نقاطی روی سطح محصولی که باید در کار نهایی همانند شیشه صاف بنظر می رسید. به طور معمول سوراخ های پین زمانی رخ می دهد که، قبل از استفاده از رنگ پودری آماده سازی کافی انجام نشده باشد. دلایل رایجی که ممکن است به مشکل سوراخ های پین منجر شوند: پاک نکردن صحیح سطح، در نتیجه خاک و آلودگی موجود بر روی سطح در پودر نهایی شما گیر می کند و دلیل عمده دیگر این است که یک آلاینده در زیر لایه قرار گرفته و قبل از پخت روکش، آزاد ( رها ) نشده. اولین مشکل را می توان اغلب با تکنیک تمیزکاری مناسب برطرف کرد.

برای کاهش احتمال جای سوراخ های پین ناشی از تمیزکاری نادرست، بهتر از به جای تمیز کاری با دست، از یک مخزن غوطه وری استفاده کنید. ( در صورت تمیز کاری با دست ) زیرا اینکار می تواند احتمال کشیده شدن آلودگی روی سطح محصول را کاهش دهد. علاوه بر آن، اگر رنگ پودری خود را در یک اتاق دربسته انجام دهید، بهتر است که از یک اتاق رنگ پودری زنی، همراه با در های فیلتر دار که از بسته شدن کامل اتاق و جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی اطمینان حاصل می کند، استفاده کنید. سوما شما باید مطمئن شوید که از یک ماده تمیز کننده مناسب استفاده می کنید. برای مثال در یک خط خودکار، معمولا از فرمول های آب متعادل خاص ( بالانس ) استفاده می کنند. قبل از انتخاب پاک کننده، بهتر است که با سازنده پودر خود در مورد استفاده از آن برای محصول خود، آلودگی هایی که می خواهید از سطح محصول پاک کنید و نحوه تمیز کردن قطعه ( مخزن غوطه وری ، دستی یا خط خودکار ) مشورت بگیرید. در آخر اگر ممکن است که قطعه شما دارای روغن جاسازی شده یا آلودگی ( آلاینده ) های دیگر که حاصل از فعالیت های ماشین کاری می باشد، باشد باید قبل از استفاده از پود، آن را از قطعه خارج کنید. خارج کردن گازی زمانی است که قطعه ای را در کوره پخت قرار دهید و دمایی بالاتر از دمای پودر را برای آن بگذارید تا با باز شدن منافذ روی قطعه در اثر حرارت ، مواد آلاینده از منافذ خارج شوند. در آخر شاید نیاز باشد که شما احتمال رخ دادن یونیزاسیون برگشتی را در نظر بگیرید. یونیزاسیون برگشتی زمانی اتفاق میافتد که یک لایه پودری ضخیم می شود، که در نتیجه روی سطح ناهمواری هایی ایجاد می کند که ذرات جدید پودر ها، روی آن می نشینند و این عمل باعث بوجود آمدن ناهمواری و نقطه هایی روی سطح محصول شما می شود. این مشکل را می توانید زمانی مشاهده کنید که پودر را به صورت قطعات کوچک روی سطح پودری قرار می دهید. برای کاهش مشکلات ناشی از یونیزاسیون برگشتی شما می توانید پودر خود را با KV کمتری پخش کنید، یا هنگام اجرای روکش پودری کمی از قطعه فاصله بگیرید.

مشکل 2 در روکش پودری نهایی : کار نهایی ناهموار است

اگر پایان کار شما به صورت ناهموار و نامناسب است این اتفاق معمولا به دلیل رخ دادن پوست اندازی پرتقالی است. پوست اندازی پرتقالی به طور کلی نتیجه یکی از دو مشکل اصلی است. اول اینکه سطح بیش از حد تمیز یا به درستی تمیز نشده و دوم اینکه پودر به درستی اعمال یا پخته نشده است. یک راهنمای کامل در مورد پوست اندازی پرتقالی در روکش های پودری و راه های جلوگیری از آن می توانید در اینجا مطالعه کنید. با این حال قسمتی از آن را همین حالا بیان می کنیم.

بزودی ادامه این مطلب بارگذاری خواهد شد…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *