مقالات

وارسی و آزمایش شیلنگ ها و پمپ ها

وارسی و آزمایش شیلنگ ها و پمپ ها

شیلنگ ها و پمپ های عملیات شما و تجهیزات سیال سازی با اینکه ظاهرا ساده به نظر می آیند در واقع چند بخش از مهمترین قطعات محسوب می شوند. اگر بطور مناسب کار نکنند، شکسته شوند، یا آلوده شوند، کل سیستم خراب و بدرد نخور می شود – احتمالا یک مردودی سفارش را در پایان عملیات برایتان به بار خواهد آورد. در این جزوه راهنما، با چند نکته مهم برای مراقبت و نگهداری از شیلنگ ها و پمپ ها شروع می کنیم و همچنین چند نکته اصلی را که ممکن است بروز کند تحت پوشش قرار می دهیم.

حال با موضوع ذیل شروع می کنیم:

پمپ ها

نوع اصلی پمپ های بکار رفته امروزی برای رنگ پودری از نوع پمپ های Venturi هستند و پمپ ها به منزله قلب تجهیزات شما می باشند. آنها هوا را از بالای لوله انتقال دهنده می دمند که باعث یک فشار منفی می شود. علاوه بر هوای تغذیه پودر، یک دستگاه اتمی ساز وجود دارد که هوای اضافی را با پودر منتقل شونده از میان شیلنگ ها مخلوط می کند و به جریان یکنواخت کمک می کند. اکنون، کاری که پمپ ها انجام می دهند اساسا کنترل نسبت هوای تغذیه پودر به هوای اتمی سازی شده است.

تعمیر و نگهداری

به زبان ساده تر، پمپ ها نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر و همیشگی دارند. بسته به میزان استفاده شما از پمپ ها، بخشهای مختلفی که پمپها از آن ساخته شده اند – و سریعتر از آنچه فکرش را هم بکنید – دچار فرسودگی می شوند. یک عادت خوب بازبینی همه روزه قطعات فرسوده می باشد چون پودر ساینده است. بهتر است که هر گونه مشکلات را در شروع یک تغییر پیدا کنیم به جای اینکه مشکلات  در میانه عملیات بطور غیرمنتظره مشخص گردد. سرریز وسایل تفنگی، لکه های وسایل تفنگی، و جریان غیریکنواخت چند مشکل هستند که می توانند بدلیل وجود پمپ شکسته یا خراب رخ دهند. بهترین کار این است که از این مشکلات اجتناب گردد. درست است؟

مشکلات متداول

اختلاط پودرها:

اگر سطح فشار خود را خیلی بالا قرار دهید، ممکن است با مشکلی به نام اختلاط پودر مواجه شوید. بطور اساسی، داخل پمپ پودر شروع به عمل آوری می کند. حین اینکه پودر عمل آوری مییابد، جریان پودر شروع به محدودشدن می کند. (در این نقطه بسیاری افراد فشار تغدیه را بالا می برند که تنها مشکل را بدتر می کند). حین اینکه اختلاط پودرها بدتر می شود مشکلاتی مانند لکه ها و سرریز وسایل تفنگی ممکن است رخ دهد. اغلب سازندگان نوعی وسیله اندازه گیری دارند که باعث می شود متوجه شوید چه زمانی وقت تعویض یک قطعه فرسوده است. اطمینان حاصل کنید که خط مشی های سازندگان را برای زمان و نحوه بازبینی برای فرسودگی مطالعه کرده اید.

نکته مهم: لوله های انتقال مواد بخش دیگری است که باید، همانند پمپ ها و شیلنگ ها، از لحاظ فرسایش و پارگی طبق یک روال منظم بازبینی شوند. حلقه های O شکل بویژه باید تعمیر و نگهداری منظمی داشته باشند چرا که اگر آسیب ببینند یا پاره شوند هوای اضافی بداخل کشیده خواهد شد. که می تواند باعث برخی مشکلات از جمله لکه ها و سرریز وسایل تفنگی بشود.

راه دیگری که می توانید اختلاط پودرها را کنترل کنید و حتی از آن اجتناب ورزید مربوط به کاهش شرایط فشار هوا در وسایل تفنگی و پمپهای انتقال می باشد. پمپهای انتقال در سیستم های سفارشی برای جابجایی هوا و پودر از میان قیف تغذیه و در برگشت از آن استفاده می شوند و پمپهای انتقال، دقیقا همانند پمپ های هم خانواده خود، نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. رطوبت در منبع هوا یا در محیط باز می تواند باعث اختلاط پودرها بشود. همانگونه که قبلا اشاره شد، پودر از نوع جاذب الرطوبت است بدان معنا که رطوبت را در صورت وجود از سمت هوا به خود جذب می کند. وقتی رطوبت در پودر باشد، شروع به تشکیل توده هایی می کند که بزرگتر و بزرگتر می شود، و احتمالا حتی شروع به مسدودسازی شیلنگ ها، وسایل تفنگی، و پمپ ها می کند. برای دور کردن رطوبت از منبع هوا، فیلترهای منعقدساز اضافی و یک سردکن هوا را بعنوان تضمین اضافی نصب کنید. نهایتا، اگر امکانش هست، میزان رطوبت را در محیط اتاق عملیات از طریق سیستم تهویه مطبوع کنترل کنید. نم همان عاملی است که باعث ایجاد رطوبت در هوا می شود، بنابراین همه چیزها را خشک و خنک نگه دارید.

بزودی ادامه این مطلب بارگزاری خواهد شد…

در صورتی که در زمینه خدمات رنگ پودری سوالی دارید می توانید با شماره 47951 021 با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *