مقالات

چه عواملی سبب تغییر رنگ یک رنگ الکترواستاتیک شفاف می شوند؟

گاهی اوقات متخصصان پوشش با ظاهر کدر یا زرد شدن یک پوشش مشکل دارند و راجر تالبرت چند راه حل دراین رابطه ارائه کرده است.

پاسخ: زرد شدن یا ظاهر شیری رنگ یک رنگی پودری شفاف می­تواند ناشی از مقدار فیلم تشکیل شده یا آون پخت باشد.

ابتدا باید بررسی کنید که فیلم مطابق با مشخصات سازنده تشکیل شده باشد. استفاده از رنگ الکترواستاتیک بیش از حد شفاف غیرمعمول نیست، زیرا سازندگان عادت به ظاهر کدر و مات دارند و انتظار دارند سطح جسم سفید به نظر برسد. فیلم ضخیم سبب ایجاد شفافیت لازم نمی­شود.

اگر ضخامت فیلم مناسب باشد، این مشکل می­تواند ناشی از پخت بیش از حد پودر یا جرم گرفتگی آون باشد. از یک دستگاه ثبت کننده دما یا یک دستگاه مشابه استفاده کنید و مطمئن شوید که زمان و دمای آون در محدوده توصیه شده قرار داشته باشد. اگر ضخامت فیلم و فرآیند پخت دقیق باشند، ممکن است این تغییر رنگ به دلیل خروج ناکافی بخار باشد. اگر میزان خروج بخار خیلی کم باشد، آون پر از گاز می­شود که می­تواند منجر به تغییر رنگ پوشش شود. از یک تولید کننده یا تعمیرکار آون بخواهید میزان خروج گاز را بررسی کند و مطمئن شود که این میزان خروج گاز در محدوده توصیه شده قرار دارد.

تغییر رنگ صورتی قسمت دارای رنگ الکترواستاتیک شفاف

سوال: چه عواملی می­تواند منجر به تغییر رنگ صورتی بعد از پخت یک قطعه شود؟

جزئیات: به منظور استفاده از یک رنگ الکترواستاتیک در یک صندلی نایلونی خاکستری رنگ، آن را از قبل گرم می­کنم و سپس به کمک یک رنگ الکترواستاتیک یک پوشش سفید روی آن قرار می­دهم و سپس یک رنگ الکترواستاتیک شفاف را روی رنگ سفید قرار می­دهم و آن را جهت پخت در آون قرار می­دهم. مشکل من این است که وقتی قطعه از کوره خارج می­شود، صورتی رنگ به نظر می­رسد. من از این رنگ پودری سفید و شفاف بر روی وسیله ساخته شده توسط یک کارخانه دیگر نیز استفاده کردم، اما پس از پخت دیگر رنگ صورتی مشاهده نشد. علت این صورتی شدن چیست؟ جی. اس.

پاسخ: نایلون یک ماده ترموپلاستیکی است که تحت تأثیر حرارت قرار می­گیرد. من گمان می­کنم که گرمای آون سبب تخریب نایلون در حین پخت شده و باعث ایجاد تغییر رنگ در آن شده است. بین ترکیب نایلونی دارای رنگ صورتی و دیگر وسیله­ای که از آن استفاده کردید تفاوت وجود دارد. آیا می­توانید درباره ترکیب نایلون و مقایسه این دو محصول متفاوت اطلاعاتی کسب کنید. همچنین، ضخامت فیلم تشکیل شده را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی سطح زیرآیند را پوشانده باشد.

تشکیل لکه­ های قهوه ای پس از پخت رنگ پودری شفاف

سوال: هنگامی که قطعه از آون خارج شد، چندین لکه قهوه ای در فیلم آن وجود داشت. چه عاملی می­تواند باعث ایجاد این اتفاق شود؟

جزئیات: ما در طی 10 سال گذشته از رنگ­های الکترواستاتیک در قسمت­های مختلف استفاده کرده­ ایم. ما یک پروژه جدید داریم که در آن باید از پودر اپوکسی شفاف روی CRS استفاده کنیم و ما تا کنون از پودر شفاف استفاده نکرده­ایم. این قطعات در یک شستشوگر فسفات آهن پنج مرحله­ای که در مرحله اول از یک پاک کننده قلیایی استفاده می­شود، پیش گرمایش می­شوند.

قطعات خارج شده از شستشوگر به نظر خوب هستند و هیچ لکه خاصی در آنان وجود ندارد. از این رنگ شفاف در یک محفظه خودکار استفاده می­شود و تا قبل از پخت همه چیز خوب به نظر می­رسد، اما پس از بیرون آوردن قطعات از آون، لکه­های قهوه ای در فیلم دیده می­شود که مشابه لکه­های روغن است. به نظر نمی­رسد هیچ گونه آلودگی روی قطعات وجود داشته باشد. ما فضای داخل آون را نیز بررسی کردیم و هیچ آلودگی نیز در آنجا پیدا نکردیم. علت این امر چیست؟ جی. بی.

پاسخ: شما به ضخامت فیلم خود اشاره نکرده ­اید، اما به نظر می­رسد که از مقدار زیادی رنگ الکترواستاتیک استفاده کرده­ اید. استفاده از مقدار زیاد رنگ الکترواستاتیک شفاف متداول است، زیرا قرار دادن یک پوشش شفاف با ضخامت مناسب دشوار است.

اپراتورهایی که از رنگ شفاف استفاده می­کنند می­خواهند فلز را پنهان کنند و بنابراین ممکن است که از مقدار زیادی از رنگ استفاده کنند. این رنگ اضافی از فیلم کمی آویزان شده و سبب می­شود در هنگام پخت لبه­های آن به رنگ قهوه ای تبدیل شوند. ابتدا ضخامت فیلم را بررسی کنید و مطمئن شوید که در محدوده پیشنهادی ارائه شده توسط سازنده قرار دارد. دقت کنید که آیا این لکه­ های قهوه ای در جهتی که قطعه آویزان شده است، قرار دارد یا خیر. این هم جهت بودن نشان دهنده آویزان شدن در اثر جاذبه است.

همچنین میزان خروج گازهای آون خود را نیز بررسی کنید. اگر میزان خروج گاز خیلی کم باشد، آون اشباع از گاز شده و باعث زرد شدن قطعات می­شود. البته معمولا این زرد شدن در اطراف لبه­ها رخ می­دهد و مانند قطرات روغنی که شما گفتید نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *