مقالات

چگونگی اسپری کردن و استفاده از چند لایه رنگ پودری – راهنمای کامل

چگونگی اسپری کردن و استفاده از چند لایه رنگ پودری

به عنوان یک کارشناس رنگ پودری، ممکن است به دلایل مختلفی شما موظف به استفاده از دو لایه شوید؛ حال این می تواند به دلایل مختلف محافظتی یا ظاهری باشد. دانستن چگونگی انجام این کار بسیار مهم است. در این راهنما، ما نکات عملی ای در مورد چگونگی انجام چندین لایه پودر به محصول و نتایج عالی آن را بیان می کنیم. در نهایت افزودن یک لایه اضافی بر روی روکش پودری موجود نسبتا باید آسان باشد، اما اگر بخواهید تعداد زیادی لایه پودری اضافه کنید، بسته به کیفیت تفنگ پودری ای که دارید، استفاده موثر از پودر دشوار تر می شود.

نکته 1 برای افزودن چندین لایه از روکش پودری – آشنایی با KV و میکروامپ های تفنگ های پودری و تنظیمات هوایی پودر

KV مخفف کیلوولت است و وظیفه آن اندازه گیری مقدار انرژی ای است که تفنگ پودری شما ارائه میدهد. هرچه KV بالاتر باشد، باعث جذب بهتر پودر می شود. مشکل استفاده از KV بالا در انجام روکش لایه دوم این است که ممکن است محصول دارای نقاطی باشد که تحت روکش قرار گرفته است. که این موضوع باعث مشکل در پیدا کردن سطح در هنگام افزودن لایه دوم و در نتیجه پودرپاشی نامناسب و بوجود آمدن مشکلی به نام یونیزاسیون برگشتی می شود. برای غلبه بر این مسئله برای لایه دوم پودری، شما به طور معمول تنظیم KV که برای لایه دوم استفاده میکنید را کاهش دهید. علاوه بر آن، اگر نمونه های پودری شما از کنترل میکروآمپر های اضافی استفاده میکند، میکروآمپر ها برای کمک به کاهش مشکل یونیزاسیون برگشتی، کاهش می یابند. اگر فقط دوست دارید که KV را تنظیم کنید، آن را برای پودرپاشی لایه دوم کاهش دهید. اگر اسلحه پودری شما از نوع کم هزینه باشد، ممکن است که نتوانید KV یا میکروآمپر ها را کاهش دهید که این موضوع می تواند دلیل اصلی برای این باشد که به بروزرسانی تفنگ پودری خود بیاندیشید. شما همچنین نیاز دارید که میزان حجم هوایی پودر خود را کم کنید و تفنگ پودری خود را با فاصله و از قسمتی از سطح که می خواهید، بگیرید و لایه دوم پودر را بزنید.

نکته 2 برای افزودن چندین لایه از روکش پودری – استفاده از یک میله زمینی

همانطور که قبلا اشاره کردیم، پودر پاشی لایه دوم می تواند باعث بروز مشکلات حتی در اجرای پودر بر روی محصول شود. اما با استفاده از یک میله زمینی، می توان سطح کلی محصول را بهبود بخشید و اینگونه پیدا کردن سطح مناسب بر روی محصول برای پودر در انجام دومین لایه روکش پودری آسان تر می شود.

نکته 3 برای افزودن چندین لایه از روکش پودری – پختن حدودی اولین لایه و تمام لایه های دیگر به جز آخرین لایه ( جز مواردی که از کروم به عنوان اولین لایه روکش استفاده کردید )

در هنگام اجرای چندین لایه روکش ممکن است با مشکل در چسبندگی مناسب بین لایه ها رو در رو بشوید ( مشکلی که به عنوان چسبندگی میان لایه ای شناخته می شود ) این مشکل می تواند در صورت رسیدگی نکردن باعث خرابی زودرس روکش شود. رسیدگی صحیح برای جلوگیری از چسبندگی میان لایه ای، نیازمند آن است که قبل از اجرای روکش پودری روی لایه اول ، هر لایه را تا حدودی بپزید. به طور معمول زمان پخت شما باید نزدیک 50 تا 60% زمانی باشد که برای پخت کلی نیاز دارید. به گونه ای که اگر پودر شما نیاز به 20 دقیقه ماندن در دمای 400 درجه داشته باشد، شما باید زمان را 10 تا 12 دقیقه تنظیم کنید. ( زمان را از وقتی حساب می کنید که با استفاده از دماسنج مادون قرمز نسبت به رسیدن کل سطح به دمای مناسب اطمینان حاصل کرده باشید ) بعد از اینکه روکش پخته شد، شما می توانید آن را از کوره خارج کنید و اجازه دهید که دمای آن به دمای اتاق کاهش پیدا کند. در بین انجام لایه های روکش، بهتر است هنگام دست زدن به پودر های نیمه پخته روی قطعه، از دستکش استفاده کنید و سعی کنید که آن را پاک یا از روی قطعه بلند نکنید زیرا در این صورت یک بارثابت ایجاد می کنید که روی اعمال لایه های بعدی پودر تاثیر میگذازد.

مروری بر اسپری کردن چند لایه روکش پودری

1 – یک لایه اولیه پودر را با استفاده از تنظیمات عادی KV اجرا کنید ( معمولا در بالاترین حد ممکن )

2 – زمان پخت را از زمانی محاسبه کنید که کل سطح قطعه به دمای مناسب رسیده باشد. تنها استثنا در این مورد، پودر کروم است که شما قبل از اجرای لایه های بعدی، کروم را به صورت کامل پخت میکنید.

3 – از دستکش تمیز برای خارج کردن قطعه از کوره استفاده کنید و به آن اجازه سرد شدن بدهید ( رسیدن به دمای اتاق )

4 – مطمئن شوید که زمین به شکل مستقیم با سطح کار در ارتباط است، نه سطح بالاتر از محل اجرای پودر؛ و حتما از یک میله زمینی استفاده کنید.

5 – لایه دوم پودر را با KV کمتر و پودر کمتر در مخلوط هوا و کاهش میکروآمپر ها اعمال کنید – مرحله پخت حدی را برای تمام لایه های اضافی تکرار کنید، یا اگر لایه آخر به طور کامل پودر را در تمام مدت بپزد در نهایت اجرای چندین لایه روکش پودری می تواند به خوبی انجام شود . تا زمانی که این فرایندها را به: یادگیری تنظیمات ایده آل تفنگ پودر پاش خود، زمان پخت کوره، و جایگذاری درست محصول بر روی زمین، به درستی دنبال کنید می توانید مطمئن باشید که به نتایج خوبی در استفاده چندین لایه روکش پودری خواهید رسید.

اگر محصولی دارید که نیاز به رنگ آمیزی پیچیده و دقیق دارد، می توانید به مجموعه ما اعتماد کنید. کارشناسان ما با تجربه ای 30 ساله می توانند به راحتی از پس سختترین قطعات و رنگ امیزی بر بیایند. برای گرفتن اطلاعات بیشتر با شماره 47951 – 021 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *