مقالات

3 عامل اصلی برای آماده سازی سطح فولاد قبل از رنگ آمیزی الکترواستاتیک

سختی، دوام و مقاومت استثنایی فولاد باعث شده که از این ماده به عنوان، ماده مورد علاقه برای کاربرد های صنعتی ، در طول تاریخ یاد شود.

با اینکه علوم پیشرفته امروزی همچنان به تعریف مجدد امکانات مهندسی مواد اولیه ادامه می دهد، اما همچنان فولاد راه حل بهینه برای محیط های چالش بر انگیز است.

با در نظر داشتن این موضوع، کار زیادی برای بهبود کیفیت طبیعی فولاد، از طریق روکش های صنعتی مناسب انجام شده است. آماده سازی سطح، اولین مرحله ای است که اطمینان می دهد روکش ها بشترین مقدار ارزش را به آن اضافه می کنند.

به طور خاص ، روکش ها می توانند:

. بهبود مقاومت در برابر خوردگی ناشی از اکسیداسیون و حمله نمک

. تقویت قدرت دفاع فولاد در برابر خراش و ساییدگی صنعتی

. افزایش عملکرد در مکان هایی که از مواد شیمیایی سخت استفاده می شود

. اطمینان از ظاهر مناسب تجهیزات و سطوح

. ایمن کردن تجهیزات فولادی برای تعامل ، جابه جایی و اداره کردن

تمام این مزایا به آماده سازی مناسب سطح بستگی دارد. به عنوان یک سیستم، فولاد متراکم است و همانند مواد متخلخل مثل بتن، از همان محدودیت های عملکردی رنج نمی برد؛ اما چسباندن روکش های صنعتی به طور کامل و یکنواخت کار بسیار دشواری می باشد.

سه ملاحظه عمده برای آماده سازی سطح فولادی

هدف از آماده سازی سطح فولاد، از بین بردن هرگونه آلودگی سطحی یا نقص فیزیکی ای است که می تواند باعث ایجاد مشکل در چسبندگی روکش شود. با به حداکثر رساندن چسبندگی روکش، شما می توانید همچنین از بهترین عملکرد – برای افزایش طول عمر – اطمینان حاصل کنید.

برای آماده کردن سطوح فولادی ، مراحل زیر را دنبال کنید:

1 . تعیین کنید که آیا از قبل تمیز کردن ضروری می باشد

اگر محصول شما در معرض مواد سست یا محلول قرار گرفته باشد، پیش تمیز کاری باید انجام شود. که این موارد برای مثال شامل چربی، روغن یا سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در محل کار می شود. این موضوع همچنین مربوط به سطوحی می شوند که ممکن است به دلیل ترکیبات هوا در یک تاسیسات، تفاله های باقیمانده شیمیایی روی آن جمع شده باشد.

همچنین اگر محصول در منطقه ای با نمک زیاد واقع شده باشد، باید از قبل تمیزکاری انجام شود. این امر در تاسیسات ساحلی یا در مجاورت آن، حتی اگر در فضای باز هم نباشند و از قبل چک شده باشند، ضروری می باشد. به دلیل ساختاری کریستالی آن ها، حتی مقدار بسیار کم نمک، می تواند در روکش ها تداخل ایجاد کند.

2 . نوع مناسب پیش تمیزکاری را اعمال کنید

انواع مختلفی از پیش تمیزکاری، بسته به نوع کاربرد، می تواند برای فولاد مناسب باشد. این گزینه ها را در نظر بگیرید:

الف ) انفجار ساینده

انفجار ساینده، یک روش تمیزکاری مقرون به صرفه برای مواردی می باشد که قسمت بزرگی از فولاد باید به سرعت تمیز شود. زنگ زدگی و لایه های قدیمی رنگ را می توان به راحتی از بین برد. با این حال برای از بین بردن مواد چسبناک مثل: روغن، گریس و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر، کافی نیست و در این موارد ساینده های سخت تر و متراکم تری مورد نیاز می باشد.

ب ) انفجار ساینده مرطوب (خیس)

آب می تواند برای پیش تمیزکاری و انفجار (بلستینگ) مناسب باشد. استفاده از کاربرد های فشار کم آب، برای آلاینده های محلول در آب کافی می باشد. انفجار فشار بالا، یک روش ارزشمند برای تمیز کردن تعمیر و نگهداری می باشد؛ اما این کار بر طبق سخت ترین استاندارد های ایمنی انجام می شوند.

در صورت وجود مسئله گرد و غبار در محیط کار، انفجاره ساینده مرطوب بهترین گزینه می باشد. همچنین این مزیت را دارد که می توان بسته به نیاز کار، به آن مواد ساینده اضافه کرد. این فرایند ، پاکسازی روکش های ضخیم را که ممکن است در چندین لایه قرار داشته باشند را سرعت می بخشد.

از یک ضدزنگ باید در صورت نیاز برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده کرد.

ج) تمیز کردن ابزار دستی

از تمیز کردن ابزار دستی به عنوان موردی افزوده برای تمیز کردن با ابزار های برقی استفاده می شود. سطوحی که در شرایط عادی، دسترسی به آن ها دشوار است، مانند گوشه های کوچک، به صورت دستی تمیز می شوند. ابزار ها بر اساس شرایط سطح متفاوت می باشند، که از برس های سیمی، تراش دهنده ها، کاغذ سنباده و موارد دیگر استفاده می شود.

3 . قبل از پیشروی در کار، از وضعیت سطح اطمینان حاصل کنید

قبل از اعمال لایه پرایمر (آغازی) یک پیمانکار نقاشی باید سطح فولاد را بررسی کند. معیار های بازرسی، توسط استاندارد های کتبی صنعت که اغلب شامل راهنمایی های بصری می باشد، تعیین می شود. الزامات آماده سازی سطح با توجه به محیط، پرایمر (آغازگر) و رنگ مورد استفاده در هر صنعت یا استاندارد های حرفه ای که مشتری باید برای موفقعیت در پروژه رعایت کند، متفاوت می باشد.

استفاده موثر از روکش های ویژه برای فولاد در تنظیمات صنعتی

روکش های ویژه مختلف می توانند کیفیت زیبایی و عملکرد فولاد را افزایش دهند.

رنگ آمیزی الکترواستاتیک راه حل ایده آل برای ظاهر استثنایی سطوح رسانا با پوشش سخت می باشد. از ذرات رنگ دارای بار که همدیگر را دفع می کنند برای چسبیدن به صورت یکدست بر روی فلز استفاده می کنند. به دلیل کوچک بودن ذرات مورد استفاده، نقاشی الکترواستاتیک تا حد زیادی به آماده سازی سطح مناسب برای جلوه های بصری مورد نظر متکی است.

تقریبا تمام روکش های مربوط به فولاد ضدزنگ، در یک سطح کاملا آماده عملکرد بهتری دارند. با اینکه روکش های مستقیم بر زنگ می توانند مفید باشند، از بین بردن زنگ زدگی سطح، سطح بالاتری از یکنواختی را امکان پذیر می کند. همچنین ظاهر امکانات را بهبود می بخشند، که ممکن است عاملی اساسی در راضی نگه داشتن مردم، نهاد های نظارتی و سایر سهامداران کلیدی باشد.

مهم نیست که اهداف شما چیست، حضور پیمانکاران نقاش حرفه ای برای شما یک ضرورت است. یک تیم متخصص می تواند اهداف کیفی شمارا سریع تر و با هزینه کمتری تحقق بخشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *