مقالات

چطور رنگ الکترواستاتیک می‌تواند دقیق باشد؟

tehran powder coating

با استفاده از ابزارهای درست، یک رنگ‌کننده‌ی صنعتی می‌تواند از رنگ الکترواستاتیک استفاده کند تا مسیری دقیق را برای رنگ شدن انتخاب کند. چرا که ذراتی که از تفنگ اسپری رنگ بیرون می‌آیند بسیار ریزند. در پروژه‌های فضای داخلی، رنگ‌کار سعی می‌کند تا با ابزار خود جریان هوا را به حداقل برساند تا جریان ذرات رنگ اثر کمی از هوا بگیرند. همچنین با این‌کار کنترل بیشتری بر روی سرعت ذرات وجود خواهد داشت. همه‌ی این‌ها در کنار هم باعث می‌شود اپراتور تفنگ اسپری رنگ بتواند زمان و انرژی خود را بهینه کند.
انتخاب رنگِ رنگ‌کار نیز همچنین بر روی موثر بودن سیستم رنگ و تجهیزات اثر دارد، چرا که برخی ذرات یونی شدنشان آسان‌تر است. مهندسان تولیدکننده‌ی لوازم رنگ الکترواستاتیک چنین مواردی را هنگام طراحی و تولید محصولات مدنظر دارند. آن‌ها مراقبند بیشترین میزان انتقال رنگ و همچنین بالاترین کیفیت رنگ نهایی را در تعادل نگه دارند.

بسته‌بندی چیست؟

ذرات رنگ شارژشده به سمت زمین (پتانسیل صفر) بسیار جذب می‌شوند و سعی دارند تمام محیط پیرامون آن را بپوشانند. محیط دور، لبه‌ها، گوشه‌ها، پشت سطحی که روبروی تفنگ اسپری قرار دارد. این روش باعث می‌شود که میزان تمیزکاری شما در محل رنگ بسیار پایین بیاید، رنگ مورد استفاده شما بهینه مصرف شود و درصد سطحی که پوشیده می‌شود افزایش یابد.

چه وسایلی برای رنگ الکترواستاتیک مورد نیاز است؟

ابزار مورد نیاز برای رنگ الکترواستاتیک بسته به شرکتی که این کار را انجام می‌دهد و محل رنگ متغیر است. اگر شما بخواهید وسایلی برای رنگ در هر جایی داشته باشید باید ابزار ایمنی مناسب برای نارسانا کردن محیط داشته باشید.
در این‌جا ما بر روی ابزار تبلیغاتی، صنعتی و آزمایشگاهی تمرکز می‌کنیم که برای پروژه‌های بازسازی و ترمیم در محل استفاده می‌شوند. برای چنین کاری نیاز است شما ابزار قابل حملی داشته باشید که شامل لیست زیر است:

تفنگ اسپری با اتمی‌ساز

اصلی‌ترین ابزار رنگ الکترواستاتیک این مورد است. با گذر زمان، تفنگ‌های اسپری رنگ سبک‌تر شده‌اند تا قابلیت جابه‌جایی آن‌ها برای محل کار مورد نظر مشتری بهتر شود. مهم‌ترین بخش طراحی یک تفنگ دستگاه یونی‌ساز و اسپری با مقاومت بالا در برابر ولتاژ بالا است که بتواند ایمنی ایجاد کند. ممکن است این بخش اتوماتیک یا دستی باشد. معمولا طراحی ارگونومیکی انجام می‌شود تا به‌راحتی بتوان نازل اسپری را کنترل کرد. بیشتر تفنگ‌های اسپری رنگ طوری طراحی می‌شوند که بتوان به‌سادگی در آن ولتاژ را کنترل کرد.

زنگ

در انتهای نازل، زنگ میزان رنگ عبوری و نرخ خروج را کنترل می‌کند. این زنگ می‌تواند خارج شود یا به‌نسبت جسمی که رنگ می‌شود تعویض شود تا بتوانید لبه‌ها، اجسام کوچک و بزرگ را به‌راحتی رنگ کنید.

تانک (محفظه)

محفظه جایی است که رنگ در آن ذخیره می‌شود تا از طریق یک لوله به نازل برسد و بر روی سطح مورد نظر بنشیند. ظرفیت محفظه‌ها متفاوت است و اجازه می‌دهد شما با توجه به مکان پروژه، جابه‌جایی مورد نظر شما و محدودیت فضای کاری‌تان آن را انتخاب کنید.

کمپرسور

اجزای این سیستم مکانیسمی را کنترل می‌کند که رنگ را از محفظه به تفنگ هدایت می‌کند. کمپرسور شامل یک بخش امنیتی و کنترل آلودگی است.

تامین‌کننده‌ی برق تفنگ اسپری رنگ و کمپرسور

این بخش به‌صورت اصولی یک ژنراتور است که تنظیمات ولتاژ بالا و پایین را تامین می‌کند. این تنظیمات برای اپراتور تفنگ اسپری رنگ که می‌خواهد اتمی‌سازی را کنترل کند در دسترس هستند. صفحه‌ی نمایش روی تامین‌کننده‌ی برق اجازه می‌دهد تا اپراتور و مدیر محل کار به‌سادگی مشاهده کنند و وضعیت امنیتی را مشاهده کنند. وضعیت امنیتی شامل مشکلات کابل‌ها، لود بیش از حد و یک دکمه‌ی ریست است.

کابل ولتاژ بالا

به‌عنوان بخشی از سیستم رنگ الکترواستاتیک یک بخش یکپارچه است تا امنیت آن رعایت شود.

شلنگ مایع

متصل‌کننده‌ی کمپرسور و تفنگ اسپری رنگ. به‌عنوان کانال ارتباطی ذرات رنگ پیش از اتمی‌سازی.

سبد

برای سامان‌دهی به اجزای سیستم این بخش طراحی شده است. سبد اجازه می‌دهد تا شما ابزار خود را در محل کار جابه‌جا کنید. مانند دیگر بخش‌ها این بخش نیز یکپارچه طراحی شده است تا امنیت را تضمین کند.

لوازم جانبی

این بخش‌ها برای زمان نهایی انجام کار مورد استفاده‌اند. می‌توانند به نازل تفنگ اسپری رنگ متصل شوند. رنگ‌کاران با توجه به فضای کار و شکل جسم مورد نظر از آن‌ها استفاده می‌کنند.

اسمبلی‌های چندسوپاپ

گاهی نیاز است چندین سوپاپ داشته باشید تا پروژه‌هایی که چندین رنگ نیاز دارند را بهتر و سریعتر و آسان رنگ کنید.

سیستم کنترل جریان به همراه مانیتور

این بخش به اپراتور اجازه می‌دهد تا به‌صورت موثری استفاده‌ی رنگ را کنترل کند.

معمولا تولیدکنندگان تجهیزات رنگ الکترواستاتیک این مجموعه را به‌صورت یکپارچه می‌فروشند. این موضوع تضمین می‌کند که اجرا، کیفیت نهایی کار و امنیت بالا داشته باشید.

 

مقالات مرتبط:

چرا ترمیم با رنگ الکترواستاتیک منطقی است؟

پوشش پودری در مقایسه با رنگ

کلینیک رنگ پودری: جلوگیری از زنگ زدگی قطعات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *